درباره‌ی #۱۰صبح

حدود شش ماه است که به‌صورت روزانه و مرتب، جملات کوتاه کاربردی برای استارتاپ‌ها را با هشتگ #۱۰صبح در توییتر و لینکدین منتشر می‌کنم. این جملات، به‌صورت منظم و روزانه (حتی روزهای تعطیل یا ویژه‌ای مانند عاشورا) منتشر شده‌اند. بازخوردهایی که در پنهان و آشکار از این جملات ۱۴۰ کاراکتری (بخاطر محدودیت‌های ذاتی توییتر) گرفته‌ام، آنقدر مثبت بوده که باعث شده با وجود تمام مشغله‌های کاری و شخصی، هر روز رأس ساعت ۱۰ صبح این نکات منتشر شوند.

با گذشت این مدت از شروع کار #۱۰صبح و پرسش‌هایی که بعضاً مطرح شده بود، دوست دارم به چند نکته درباره‌ی آنها اشاره کنم:

۱٫ بیشتر از ۹۰% این نکات را از مطالعات روزانه‌ام از سایت‌ها، مقالات یا کتاب‌های مرجع و معتبر در حوزه‌ی استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا استخراج می‌کنم. به همین خاطر است که از دید علمی، اغلب این نکات قابل دفاعند. یکی از چالش‌های بزرگ من در تدوین #۱۰صبح‌ها هم دقیقاً همین تعهد و پایبندی به استخراج نکته از مراجع معتبر بوده است: لازم است هر به‌صورت منظم مطالعه کنم تا بتوانم نکته‌ای قابل دفاع و مفید استخراج کنم.

۲٫ یکی از سوالات متعددی که درباره‌ی #۱۰صبح از من پرسیده می‌شود، علت نام‌گذاری آن است. اگر بخواهم صادق باشم، مهم‌ترین علت آن بود که به دنبال هشتگی می‌گشتم که هم کوتاه باشد، هم در توییتر استفاده نشده باشد و هم به راحتی در ذهن بماند. هشتگ #۱۰صبح هر سه ویژگی را داشت. البته هشتگی مثل #۹صبح هم می‌توانست به کار برود! نکته اینجاست که ساعت ۱۰ صبح، چه برای آنهایی که از هشت کارشان را شروع می‌کنند و چه برای بقیه‌ی دیرکارتر، ساعت استراحت، چک کردن ایمیل و نگاه کردن به رسانه‌های اجتماعی است. #۱۰صبح هم با نگاه به همین موضوع متولد شد.

۳٫ حدود دو ماه پیش بود که به این نتیجه رسیدم که بد نیست تغییراتی در #۱۰صبحها بدهم. از یک طرف این قالب ارائه‌ی مطلب کمی تکراری شده بود و از سوی دیگر محدودیت ۱۴۰ کاراکتری، باعث کوتاه شدن، تقطیع، نارسایی و حتی بعضاً سوءتفاهم در مطالب می‌شد. دوست داشتم در قالبی جدیدتر و اندکی مفصل‌تر درباره‌ی این مطالب صحبت کنم. اولین و هنوز هم بهترین پیشنهاد، تولید یک پادکست کوتاه یک یا دو بار در هفته بود. قسمت اول این پادکست تولید شده، اما مشغله‌های شدید کاری باعث شده قسمت‌های دیگر صرفاً روی کاغذ باقی بمانند.

۴٫ مطالب #۱۰صبح قرار است تا کجا ادامه پیدا کنند؟ پاسخ این پرسش را خودم هم هنوز نمی‌دانم. هرچند به عدد ۳۶۵ بطور جدی فکر می‌کنم و امید دارم بتوانم انتشار مطالب را تا یک‌سالگی #۱۰صبح ادامه دهم.

۵٫ واقعیت این است که انتظار داشتم مدتی پس از معرفی هشتگ #۱۰صبح، از آن استقبال شود و کاربران دیگر هم تجربیات و دانسته‌های‌شان را با این هشتگ به اشتراک بگذارند. این موضوع بجز در سه چهار مورد هنوز اتفاق نیفتاده است. هشتگ #۱۰صبح متعلق به من نیست و دوست دارم استفاده از آن همه‌گیرتر شود.

زکات علم، نشر آن است! به این موضوع عمیقاً اعتقاد دارم و باور دارم که اگر همه – با در نظر گرفتن ملاحظاتی که دارند – آنچه می‌دانند را با دیگران به اشتراک بگذارند، دنیای بهتری خواهیم داشت.

تمامی #۱۰صبح‌های منتشر شده را می‌توانید از توییتر یا در اکانت من در لینکدین ببینید.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *