راهکار مشاوره عمومی

در این صفحه جزئیات مشاوره‌ی عمومی (مدل کسب و کار، رشد، تبلیغات، بازاریابی و …) آمده است.

 

در صورتی که درخواست مشاوره‌ی مالی و سرمایه‌گذاری دارید، مطالب این صفحه برای شما مفیدتر خواهد بود.


چهار نکته‌ی مهم و کلیدی:

۱٫ ترجیح من این است که به دوستانی کمک کنم که مشکلی واقعی در کسب و کارشان دارند. اگر جایی مطالب من را دیده و صرفاً دوست دارید با هم گپ بزنیم (بدون اینکه درباره‌ی یک مسأله‌ی واقعی صحبت کنیم)، می‌توانیم جایی دیگر (شاید در حاشیه‌ی رویدادها) همدیگر را ملاقات و زمان محدود من برای مشاوره‌ها را به دوستان دیگر واگذار کنیم.

۲٫ اگر هنوز محصولی ندارید و صرفاً قصد مطرح کردن یک ایده را دارید، من بهترین گزینه برای مشورت با شما نیستم. با جستجوی کوتاهی در گوگل، می‌توانید دیگر دوستان من در این حوزه را بشناسید و از آنها کمک بخواهید. مطالب این صفحه نیز شاید بتواند به شما کمک کند.

۳٫ با توجه به تعهدم به سیناتک، در حال حاضر از ارائه مشاوره (هم عمومی و هم سرمایه‌گذاری) به استارتاپ‌های فینتک معذورم. استارتاپ‌های فینتکی ممکن است روزگاری به سیناتک مراجعه کنند و من تمایل ندارم در محیط حرفه‌ای خودم نسبت به آنها سوگیری مثبت یا منفی داشته باشم.

۴٫ با توجه به درخواست‌های بعضی دوستان، امکان ارائه‌ی مشاوره تجاری (غیر رایگان) هم برای استارتاپ‌هایی که در مراحل پیشرفته‌تری از فعالیت خود هستند هم وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و درخواست مشاوره، این صفحه را مطالعه کنید.


در مشاوره‌ی عمومی:
۱٫ برای هر استارتاپ یا گروهی که روی یک ایده کار می‌کنند، ۴۵ دقیقه به‌صورت رایگان در دسترس خواهم بود. این مشاوره‌ی ۴۵ دقیقه‌ای می‌تواند در محل معرفی شده از طرف بنده یا به‌صورت اسکایپی باشد.
برای اینکه بتوانیم از این زمان کوتاه بهترین و بیشترین استفاده را داشته باشیم، یک روز پیش از تاریخ جلسه موارد زیر را به من ایمیل کنید:
– شرح مختصری (حداکثر یک پاراگراف) از کاری که انجام داده‌اید.
– دقیقاً چه چیزی (محصول یا کالا) و به کدام گروه از مشتریان عرضه می‌کنید؟
– روش کسب درآمد شما چیست؟ دقیقاً چطور قرار است پول در بیاورید؟
– این کار چه رقبایی دارد و آیا تا به حال رقیبی این ایده را به هرشکل اجرا کرده است؟
– اگر این ایده تاحالا اجرا نشده، علت آن از نظر شما چیست؟
قاعدتاً ارسال این موارد اجباری نیست، اما دانستن آنها باعث می‌شود جلسه‌ی کوتاه مشاوره بسیار موثرتر باشد. مجدداً تأکید می‌کنم این موارد را روز قبل به من ایمیل کنید تا در جلسه‌ی مشاوره نسبت به آنها ذهنیت داشته باشم.

 

۲٫ در صورتی که تیم یا کسب و کاری نیاز به ادامه‌ی مشاوره داشتند، می‌توانیم به‌صورت موردی یا طولانی‌مدت برای ساعات مشاوره توافق کنیم. ملاقات می‌تواند به‌صورت حضوری (در محل توافق شده) یا تلفنی و اسکایپی باشد؛ هرچند ملاقات غیر حضوری را توصیه نمی‌کنم.

 

۳٫ هزینه‌ی مشاوره‌ها (بعد از جلسه‌ی ۴۵ دقیقه‌ای اول)، برای استارتاپ‌ها هر ساعت بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان و شرکت‌ها هر ساعت بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است که قبل از جلسه‌ی مشاوره و با روش اعلام شده دریافت می‌شود. حداقل زمان مشاوره برای استارتاپ‌ها و شرکت‌ها دو ساعت خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر و ثبت درخواست مشاوره، این صفحه را مطالعه کنید.

 

پاسخ به چند پرسشی که ممکن است در ذهن شما شکل گرفته باشد

۴۵ دقیقه برای جلسه‌ی مشاوره‌ی اول کم نیست؟
در جلسه‌ی اول، ۱۵ دقیقه درباره‌ی ایده‌تان، فرآیندی که برای تبدیل آن به کسب و کار طی کرده‌اید و مهم‌ترین مشکلی که با آن روبرو هستید یا پرسشی که فکر می‌کنید من می‌توانم در یافتن پاسخ به آن کمک‌تان کنم صحبت خواهید کرد. ۳۰ دقیقه‌ی باقیمانده هم من آنچه که می‌دانم را در مورد پرسش شما در اختیارتان قرار خواهم داد.این جلسه‌ی کوتاه، ۲ کارکرد مهم دارد: اولاً شما می‌توانید بدون پرداخت هزینه، پاسخ یکی دو پرسش مهم خود را تا حد امکان دریافت کنید و ثانیاً در پایان این جلسه من تصمیم خواهم گرفت که در صورت درخواست گروه یا کسب و کاری که با هم ۴۵ دقیقه گپ زده‌ایم، مشاوره ادامه یابد یا نه.

 

واقعاً؟ یعنی ممکن است جلسات مشاوره‌ی بعدی وجود نداشته باشد؟
بله! کمیاب‌ترین منبع در اختیار من، زمان است. در نتیجه ترجیح می‌دهم زمانم را به چیزی نفروشم؛ مخصوصاً پول!

 

چطور برای مشاوره‌ی ۴۵ دقیقه‌ای اول اقدام کنیم؟
بهترین روش، ارسال ایمیل به m.zargarpour در جیمیل است. در پاسخ به ایمیل شما، قراری تنظیم خواهیم کرد.

 

مکان ملاقات حدوداً کجاست؟
در حال حاضر در تهران و بعضاً در اصفهان می‌توانم به‌صورت حضوری در خدمت شما باشم. مکان‌های ملاقات در تهران در مرکز شهر (میدان آرژانتین) یا شمال غربی شهر (سعادت آباد) است. در اصفهان هم به‌صورت موردی هماهنگی صورت خواهد گرفت.

 

حق مشاوره‌های اعلام شده گران نیست؟
اصلاً! شما با پرداخت این هزینه به چند منبع با ارزش دست می‌یابند:

  • تجربه‌ی ارزشمند من از مشاوره با استارتاپ‌های متعدد در سطح کشور
  • دانشی که در مدت فعالیت‌ام به‌عنوان مشاور و مدرس به دست آورده‌ام
  • شبکه‌ی حرفه‌ای که با آنها ارتباط دارم و می‌توانم برحسب نیاز شما را به آنها معرفی کنم.

ارزش این سه عامل، فراتر از این عدد است و دوستان مشاور دیگر، بعضاً قیمت‌گذاری‌های بالاتری برای آن انجام داده‌اند.

 

تخفیف دانشجویی یا غیر از آن نداریم؟

لحظه‌ای که صحبت از تخفیف به میان بیاید، پایان کار ما خواهد بود؛ چون باور دارم آنچه که در اختیار شما قرار می‌دهم، ارزش بسیار زیادی دارد و صحبت کردن از تخفیف (به هرشکل)، کاهش دادن شأن آن است. از طرف دیگر، اگر بعد از جلسه‌ای احساس کنم که صحبت‌هایم برای طرف مقابل مفید نبوده، با اعلام معذرت‌خواهی، مبلغ حق مشاوره را عودت خواهم داد.