فعالیت‌های حرفه‌ای

دست روزگار و البته انتخاب‌های خودم باعث شده تجربه‌ی حضور در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلفی را تجربه کنم؛ از دولتی تا خصوصی؛ از کوچک تا بزرگ و از صنعت ساختمان تا صنعت فناوری اطلاعات.‏ باید اعتراف کنم که از این همه تنوع کاری خوشحالم، همه‌ی این تجربیات را دوست دارم و به آنها افتخار می‌کنم.

 

بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و از سال ۸۶ تا ۸۷ در شرکتی به نام فناوران آب سازه مشغول به کار بودم. این شرکت پروژه‌ای برای شناسایی صنایع آلاینده‌ی شهر تهران داشت که شروع کار من با این پروژه و به‌عنوان کارشناس بود. نهایتاً بخاطر عدم پیگیری پروژه و ناتوانی شرکت در پرداخت حقوق، در مرداد ۸۷ از این شرکت جدا شدم.‏


محل کار بعدی، شرکتی با نام مهندسان مشاور ستیران بود که از شهریور ۸۶ تا آذر ۸۷ در واحد محیط زیست آن شرکت حضور داشتم. ابتدای کار من در این شرکت به‌عنوان کارشناس پروژه بود و در انتها مدیریت پروژه را نیز برعهده داشتم.‏ بجز پیدا کردن تعدادی همکار که واقعاً با آنها دوست بودم،  گشت و گذار در بیابان‌ها و مناطق صعب‌العبور کشور (مخصوصاً در استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد)، تجربه‌ای بودم که بعید می‌دانم به زودی برایم تکرار شود.

 

بخاطر خدمت سربازی در آذر ۸۷ از ستیران جدا شدم. بعد از گذراندن دو ماه آموزشی، از اوایل اسفند ۸۷ در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور شروع به کار کردم؛ کاری که عملاً جهت زندگی حرفه‌ای من را تغییر داد. به دلایل مختلف، من اولین سرباز شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور بودم و البته این شانس را داشتم که با یکی از بهترین تیم‌های آن مجموعه و در یکی از بهترین پروژه‌های ممکن (پروژه‌های فاینانس شده توسط بانک جهانی در ایران) کار کنم. با وجود اینکه علاقه داشتم ادامه‌ی زندگی حرفه‌ای و کاری‌ام را در همان محل بگذرانم، بخاطر سیاست‌های دولت مبنی بر عدم بکارگیری نیروی جدید، پس از پایان دوره‌ی سربازی به ناچار از آن تیم خوب و حرفه‌ای خداحافظی کردم.

 

مقصد بعدی، شرکت بین‌المللی توسعه‌ی ساختمان بود. تجربه‌ی کار کردن با استانداردهای بین‌المللی در شرکت مهندسی آب و فاضلاب باعث شد برای حضور در واحد «صدور خدمات فنی و مهندسی و سرمایه‌گذاری خارج از کشور» شرکت توسعه‌ی ساختمان (که آن زمان بزرگ‌ترین شرکت ساختمانی حاضر در بورس بود و شرکت‌های بزرگی مثل آ.اس٫پ و باغمیشه را به‌عنوان زیرمجموعه‌ی خود می‌دید) در تیر ۸۹ دعوت به کار شوم. حضور در این واحد چالش بزرگی برای یک جوان ۲۸ ساله بود: هم تاکنون تجربه‌ی کار کردن در چنین هلدینگی را نداشتم، هم به‌صورت مستقیم به مدیرعامل پاسخگو بودم، و هم خود شرکت تجربه‌ی کار خارج از کشور نداشت. بعد از ۳۸ ماه کار در توسعه‌ی ساختمان، با تحویل یک مجتمع تجاری در کیپ‌تاون آفریقای جنوبی، یک مجتمع تجاری در حال ساخت در مینسک بلاروس، یک کارخانه در بلاروس و انبوهی فعالیت بازاریابی در کشورهای مختلف (عراق، تانزانیا، آذربایجان، افغانستان، الجزایر و …) خودم را به نسبت موفق می‌دانم.

یکی از مزیت‌های دوران کاری توسعه ساختمان، سفرهای متعدد به آفریقای جنوبی بود.‏

 

با تغییر مدیریت و همچنین اتمام اغلب پروژه‌های خارجی، نیاز به تغییر محیط کاری داشتم. این بود که در یک تصمیم بزرگ، حوزه‌ی کاری‌ام را به‌طور کامل تغییر داده و در صنعت فناوری اطلاعات مشغول به کار شدم. مقصد من در شهریور ۹۲، شرکت فناپ بود: شرکتی که بدون شک یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های خصوصی فناوری اطلاعات کشور بوده و هست. نخستین مسئولیت من در فناپ،‌ مدیریت امور مشتریان بود؛ فعالیتی که در حین آن درگیر پروژه‌های جانبی دیگری مثل کارگزاری حمایت از تیم ملی فوتبال برای حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل هم شدم. با تغییرات ساختاری ایجاد شده، در واحد فناوری و نوآوری فناپ مسئولیت اجرا و بهره‌برداری از کافه آی.تی را برعهده گرفتم؛ پروژه‌ای که با وجود تمامی تجربه‌هایی که داشته‌ام، از آن به‌عنوان شاخص‌ترین فعالیت حرفه‌ای‌ام نام می‌برم. در صفحه‌ی مربوط به فعالیت‌های من در اکوسیستم استارتاپی کشور، می‌توانید جزئیات بیشتری از کافه آی.تی بخوانید. در پایان اجرای این پروژه و به پشتوانه‌ی چند سال فعالیت بین‌المللی، به‌عنوان مشاور امور بین‌الملل فناپ فعالیتم در این شرکت را ادامه دادم.

 

یکی از اولین رویدادهایی که در کافه آی.تی برگزار شد.‏

 

در دی‌ ماه ۹۴ و بنا به سیاست‌های سازمانی فناپ (و البته استقبال و علاقه‌ی خودم)، در یکی از شرکت‌های زیرمجموعه به نام بهکاوان نوآور آرنا (به اختصار: آرنا) به‌عنوان مسئول توسعه‌ی بازار شروع به فعالیت کردم. هرچند آرنا شرکت در ظاهر کوچکی است، اما تاکنون کارهای بزرگی انجام داده است: طراحی و تأمین محتوای وب سایت برنامه‌ی ۹۰، طراحی و اجرای تعداد زیادی وب سایت سازمانی، طراحی و اجرای وب سایت کودکان بانک پاسارگاد، بازی آنلاین پارس کاپ، بازی موبایل سوپرشوت و بازی موبایل آشوب، تنها چند نمونه از مجموعه محصولات آرنا هستند.

 

اما شوق دنبال کردن رویاهای قدیمی‌ام باعث شد سه ماه و نیم پس از پیوستن به آرنا، از این مجموعه جدا شوم و در یک مجموعه‌ی استارتاپی یکی از زمینه‌های کاری مورد علاقه‌ام – دیجیتال مارکتینگ – را پی بگیرم. در کنار آن، با همکاری موسسه‌ی آموزش عالی آزاد بهار، دوره‌ی “مدیریت کسب و کارهای نوپا” (Startup Management) را نیز با نام استارت آکادمی طراحی کرده و مدیریت آن را برعهده داشتم.

 

از آبان‌ماه ۹۶ نیز به دعوت یکی از مجموعه‌های بزرگ مالی کشور، عضو هیأت‌مدیره و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه سیناتک هستم.

سیناتک، یک مرکز نوآوری در حوزه‌ی فناوری‌های مالی (فینتک) است که در حال حاضر فعالیت خود را با سرمایه‌گذاری جسورانه آغاز کرده است.‏ مهم‌ترین نقطه تمایز سیناتک با دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، شبکه‌ی ارزشی است که سیناتک در آن قرار دارد: یک بانک، یک کارگزاری بورس، یک شرکت بیمه، یک هلدینگ فناوری اطلاعات، یک شرکت لیزینگ و همچنین یک هلدینگ مدیریت مالی، سهام‌داران سیناتک بوده و با چالش‌های نوآورانه‌ی خود از طریق سیناتک روبرو می‌شوند.‏

 

بجز این قبیل فعالیت‌های حرفه‌ای، از سال ۷۹ هم در سازمان صدا و سیما (هم در رادیو و هم در تلویزیون) به‌عنوان نویسنده، سرپرست نویسندگان و طراح برنامه فعالیت داشته‌ام. از بین مجموعاً ۲۰ هزار دقیقه برنامه‌ی تلویزیونی پخش شده از من، می‌توانم به کبوتر دات کام،‌ آستانه و سریال تلویزیونی «این خانه بهشت می‌شود» اشاره کنم.