حضور در اکوسیستم استارتاپی

واقعیت این است که موضوع استارتاپ‌ها همیشه برای من جذاب بوده است؛ چه آن زمانی که به آنها کسب و کارهای کوچک و متوسط می‌گفتند و چه حالا که دوران گذار از استارتاپ رسیده است. جذابیت این موضوع حتی پیش از مد زودگذر این روزها برایم کشش داشته و اخیراً جنبه‌ی جدی‌تری پیدا کرده است.

 

ارتباط نزدیک من با اکوسیستم استارتاپی کشور از حضور در کافه آی.تی پررنگ شد. به هرحال کافه جایی بود که می‌شد آن را یکی از اجزای کمتر دیده شده‌ی اکوسیستم (تا آن زمان) حساب کرد. مشتریان کافه هم عمدتاً یا استارتاپ‌ها بودند یا افرادی که می‌خواستند استارتاپ راه‌اندازی کنند. این موضوع باعث شد علاقه‌ی قدیمی من شکل عملی به خودش بگیرد.

 

افتخار می‌کنم که تا به حال در رویدادهای مختلف به‌عنوان داور یا تسهیل‌گر حضور داشته‌ام:

  • ۴ رویداد همنت
  • دو دوره جشنواره فن‌آفرینی شیخ‌بهایی
  • یک دوره الکام استارز
  • یک دوره جشنواره کارآفرینی پل (بریج ۲۰۱۵)

 

بجز حضور در رویدادهای متعدد اکوسیستم استارتاپی کشور، تمایل دارم به‌طور خاص به دو حوزه اشاره کنم:

  1. رویداد همنت، یک رویداد بومی کارآفرینی بود که در سال ۹۴ دو نسخه‌ی متفاوت از آن (۸ روزه و ۴ روزه) در شهر اصفهان برگزار شد. یکی از افتخارات من این است که در تیمی که همنت را طراحی کرده‌اند حضور داشته‌ام. برگزاری همنت هم جز با کمک و پیگیری بنیاد نخبگان استان اصفهان شدنی نبود. همنت دوم هم با حمایت شرکت مخابرات استان اصفهان برگزار شد. تا به حال ۶ رویداد همنت برگزار شده است.
  2. در کنار این حضور جدی در یک رویداد بومی، به‌عنوان مشاور هم در کنار استارتاپ‌های دیگری بوده‌ام. از میان تعداد زیاد این استارتاپ‌ها، یک مورد به کسب و کار تبدیل شده، یکی دیگر چندان از موفقیت دور نیست و دیگری رسماً یک شرکت است. موفقیت این سه استارتاپ را قطعاً و یقیناً موفقیت خودم می‌دانم.

 

علاوه بر این موارد، یک بار هم در استارتاپ ویکند سلامت هوشمند شهر اصفهان به‌عنوان تسهیل‌گر حضور داشته‌ام و البته بعید می‌دانم دیگر در هیچ استارتاپ ویکندی (با هر اسمی!) شرکت کنم!

مجموعه‌ی این فعالیت‌ها باعث شده تا به حال بیش از ۱۳۰۰ طرح استارتاپی را داوری کرده و با بیش از ۲۵۰ استارتاپ به‌صورت رو در رو آشنا باشم.

 

در حوزه‌های استارتاپی نیز بیش از هرچیز به دو موضوع علاقه داشته و درباره‌ی آنها تدریس می‌کنم:

  • مدل‌های کسب و کار
  • مبانی مالی برای استارتاپ‌ها

 

علاوه بر این دو مورد، تجربیات و مشاوره‌های حرفه‌ای در حوزه‌ی بازاریابی و بازاریابی دیجیتالی به استارتاپ‌ها ارائه می‌کنم.