در ستایش تداوم

«در ستایش تداوم» عنوان صحبتی بود که در دورهمی آغاز فصل دوم پادکست ۱۰ صبح (که دوشنبه ۵ شهریور ۹۷ برگزار شد) ارائه کردم.

پادکست 10 صبح دورهمی 10 صبح میثم زرگرپور

ایده‌ی محوری آن ارائه‌ی هشت دقیقه‌ای این بود که در تولید محتوا، گاهی اوقات اهمیت تداوم تولید و انتشار از کیفیت مطالب تولیدی مهم‌تر است. خود پادکست ۱۰ صبح (و البته مجموعه توییت‌های ۱۰ صبح) می‌تواند یک مثال خوب برای اثبات ضمنی این موضوع باشد. پادکست ۱۰ صبح از روز آغاز انتشار تا پایان فصل اول، بدون تقریباً هیچ وقفه‌ای (بجز یک دوره‌ی کوتاه دو هفته‌ای) هر یکشنبه رأس ساعت ۱۰ صبح منتشر می‌شد. هرچند پادکست در ابتدا مخاطبان چندانی نداشت، اما با همین روش (و البته تعهد ما به ارائه‌ی محتوایی با حداقل استانداردهای قابل قبول) به جایی رسید که امروز با کمال افتخار از آن به‌عنوان پرشنونده‌ترین پادکست حوزه‌ی مدیریت، کارآفرینی و استارتاپ‌ها به زبان فارسی نام می‌بریم.

اهمیت تداوم را می‌توان به ابعاد مختلف زندگی هم تعمیم داد؛ اما در حال حاضر دغدغه‌ی من استارتاپ‌هاست و نه متقاضیان سمینارهای انگیزشی! به همین خاطر، بر مسأله‌ی اهمیت تداوم در استارتاپ‌ها این‌گونه تأکید می‌کنم که:

اگر یکی از مهم‌ترین کارهای استارتاپ‌ها «یادگیری فعال» است، این کار جز با طراحی اقدامات تدریجی و انجام گام به گام آنها شدنی نیست. همان‌طور که کمتر کسی پیدا می‌شود که بتواند یک پیتزای خانواده را در یک لقمه نوش جان کند (و سالم بماند!)، من بنیان‌گذاری را سراغ ندارم که توانسته باشد چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای که دارد را بدون تقسیم کردن به اجزای کوچک‌تر محقق کند.

این رویکرد، با وجود تمام سادگی‌اش، کار بسیار سختی است: باید باور داشته باشید که انجام همین کارهای به ظاهر کوچک، گام‌های اصلی است که برای رسیدن به هدف نهایی بر می‌دارید. باید بدانید که تمام گام‌ها باید برداشته شوند و خستگی و سهل‌انگاری (به عمد فراموش کردن بعضی گام‌ها) در این مسیر کمک‌تان نخواهد کرد. من دوست دارم که اسم این کار را «تداوم» بگذارم.

بدون تداوم، شاید هیچ موفقیت بزرگی امکان‌پذیر نباشد.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

One thought on “در ستایش تداوم

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *